Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları

Bireysel emeklilik sistemi ile hayat sigortası birbiriyle sıkça karıştırılır. Oysa bu iki sistemin, birer sigorta türü olmaları haricinde neredeyse hiç ortak noktası yoktur. Sadece içerikleri ve kapsamları değil, her şeyden önce amaçları farklıdır. İki sigorta türünün tanımını yapmak dahi aralarındaki keskin temel farkları ortaya çıkarmaya yetmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi (BES)

sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak değerlendirilir. Otomatik katılım uygulamasına rağmen sistemden ayrılma özgürlüğü sunması nedeniyle gönüllü katılım esasına dayandığı kabul edilen bir sistemdir. Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalarak prim ödeyen katılımcılar, 56 yaşını doldurdukları andan itibaren emekliliğe hak kazanırlar.

Hayat sigortası

Sigortalının vefat etmesi ya da poliçede belirlenmiş sağlık sorunlarıyla karşılaşması durumunda, önceden belirlenmiş olan kişilere, yine önceden belirlenmiş bir teminat ödenmesi esasına dayanır.

Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı, kritik hastalık, işsizlik, tam ve kalıcı sakatlık gibi durumlarda belirlenen kişilere veya sözleşmede belirtilen süreden daha uzun hayatta kalması halinde sigortalıya sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür.
Hayat sigortaları başınıza beklenmedik bir olay gelmesi durumunda, sizi ve sevdiklerinizi güvenceye almasının yanı sıra birikim yapmanıza da olanak sağlar.

Ürünlerimiz

İletişim

Konum

Copyright @ 2021 Bursa Web Tasarım
HEMEN ARA
× WhatsApp Uzmana Sor