Dask ve Konut Sigortası

Sigorta yaptırmak, oturduğunuz ya da sahip olduğunuz konutu öngörülmeyen risklerden korumanın ilk akla gelen yoludur. Zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalar, konutu çeşitli felaketlere ve hasara neden olan beklenmedik durumlara karşı güvence altına almanıza olanak tanır. Bu kapsamdaki güvence “konut sigortası” ve “DASK – zorunlu deprem sigortası” ile sağlanır. Bu iki sigorta türü genellikle karıştırılır. Oysa ki bu sigortaların ortak noktası konutunuz için güvence sağlamak olsa da, konut sigortası poliçesi ve DASK poliçesi farklı içeriklere sahiptir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evinizi ve dilerseniz evinizde bulunan eşyaları, hırsızlık, yangın, su baskını gibi beklenmeyen risklere karşı güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Konut sigortasında amaç, karşı karşıya gelebileceğiniz felaketlerde maddi zararınızı en aza indirmektir. Sigorta şirketleri, sundukları konut sigortası paketleri ile birçok riske karşı koruma sağlar. Sigorta kapsamı, poliçede belirlenen limitlere ve teminatlara göre değişiklik gösterir. Örneğin, yaşadığınız binayı bütün olarak sigorta ettirerek bina tesisatlarını da kapsama dahil edebilirsiniz ya da poliçeye evin içerisindeki ev eşyalarınızı ilave edebilirsiniz. Evde bulunan eşyalarınızı poliçe teminatlarına dahil etmek, yangın, su basması gibi sadece binanın zarar görmediği, eşyaların da hasar gördüğü durumlarda maddi zararınızı minimuma indirmenize destek olur. Konut sigortası poliçesine isteğe bağlı olarak konutta meydana gelen bir hasar nedeniyle kira kaybı yaşanması, izolasyon sebebiyle konutun zarar görmesi ya da kiracının evde zarara neden olması gibi teminatlar da ilave edilebilir. Diğer taraftan konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmak zorunlu değildir. Ev sahipleri dışında kiracılar da sigorta yaptırarak kiracısı oldukları evin içerisinde bulunan eşyalarını koruma altına alabilirler.

DASK – Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Konut için koruma sağlayan diğer sigorta türü devlet tarafından sunulan zorunlu deprem sigortasıdır. Zorunlu deprem sigortası, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan büyük Marmara depreminden sonra kanunlaşarak zorunlu hale gelmiştir. Zorunlu deprem sigortası, deprem ve depremin neden olduğu yangın, yer kayması, infilak, tsunaminin konutunuza vereceği maddi zararlar için, poliçede tanımlı limitler dahilinde koruma sağlar. Bu kapsamda, uğranılan maddi zararlar nakit olarak karşılanır. Tamamen ya da kısmen hasar gören bina, DASK’la güvence altındadır. Deprem sigortası kapsamında, temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, istinat duvarları, bahçe duvarları, tavanlar ve tabanlar, asansör, merdivenler, çatı, bacalar gibi bölümler yer alır.

Kırcalı Sigorta İle Deprem Sonrası Kayıplarınızı En Aza İndirin

Kırcalı Sigorta’dan ihtiyacınıza uygun Dask Sigortasını ve Konut Sigortasını yaptırarak hem maddi hem de manevi güvenceye ulaşabilirsiniz.

İletişim

Konum

Copyright @ 2021 Bursa Web Tasarım
HEMEN ARA
× WhatsApp Uzmana Sor