Trafik ve Kasko Sigortası

Sıkça birbiri ile karıştırılan, aslında birbirini tamamlayan iki ayrı sigorta türü olan Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası yaptırma sürecinde mağduriyet yaşamamak için kapsadıkları alanları, poliçe detaylarını ve aralarındaki farkları iyi bilmek gerekir. Şimdi, iki sigorta türünün ayrıntılarını paylaşalım, Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko farkı nedir açıklığa kavuşturalım.

Trafik Sigortası Nedir? Neden Gereklidir?

“Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” veya kısa adıyla Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan, herhangi bir trafik kazası halinde karşı tarafın (üçüncü kişiler) malına ya da canına verilen zararı, sigorta poliçesinin dâhilinde karşılayan sigorta türüdür.

Türkiye’deki en yaygın sigorta çeşitlerinden biri olan Trafik Sigortası, aynı zamanda sorumluluk sigortası kapsamına girmektedir ve bu yüzden 3. şahıslara verilen maddi ve bedensel hasarları kapsar. Buna ek olarak bu sigorta türünün herhangi bir kaza halinde ait olduğu aracın ya da poliçe sahibinin alacağı zararları karşılamayacağının altını çizelim. Yani kazaya karışan araç sahibi bu sigortayı kasko yerine kullanılamaz.

Kasko Nedir? Neden Gereklidir?

“Kara Taşıtları Sigortası” veya kısa ismiyle Kasko Sigortası; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi gibi durumlar sonucunda alacağı zararların poliçe sınırları dâhilinde giderilmesini kapsayan sigorta çeşididir. Ek teminatlar sayesinde güvenceler genişletilebilir. Bu nedenle Kasko Sigortası teminatlarını sigortayı yaptırırken incelemeniz oldukça faydalıdır.

Herhangi bir zorunluluğu bulunmayan ve kaza durumlarında karşı tarafın değil; ait olduğu aracın zararlarını karşılayan Kasko Sigortası, yapılan poliçenin kurallarına göre hasarın bir kısmını ya da tamamını karşılar. Burada belirleyici olan ise kasko poliçesinde belirtilmiş teminatlardır.

Kırcali Sigorta ile Yolculuklarınızı Güvence Altına Alın

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şekli. Bu nedenle Kircali Sigorta’dan ihtiyacınıza uygun Kasko Sigortası’nı ve Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırarak hem maddi hem de manevi güvenceye ulaşabilirsiniz.

İletişim

Konum

Copyright @ 2021 Bursa Web Tasarım
HEMEN ARA
× WhatsApp Uzmana Sor